ACS Foxdor 18 EC

  • STOK - VAR

Kategori: Bitki Koruma
Ürün Grubu: Akarisit (Kırmızıörümcek İlacı)
Aktif Madde: 18 g/l Abamectin
Formülasyon: Emülsiye Olabilen Konsantre (EC)

Süs Bitkileri- Yaprak Galerisineği:
İlk galeri belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Gerekirse ilaçlama tekrarlanabilir. İki ilaçlama arasında en az 7 gün ara olmalıdır.

Pamuk- İki Noktalı Kırmızıörümcek:
Mücadele zamanının belirlenmesi için bitkiler 4-6 yapraklıyken kontroller yapılır. Zararlı yalnız tarla kenarında ya da içinde lokal olarak bulunuyorsa sadece bu kısımlar ilaçlanmalıdır. Yaprak başına ortalama Akdeniz Bölgesinde 5 adet, Ege ve Güney Doğu Anadolu Bölgesine 10 adet canlı kırmızı örümcek görüldüğünde ilaçlama yapılmalıdır.

Armut- Armut Psillidi:
Kışlayan döl erginlerinin bıraktığı yumurtaların hemen hemen tamamının açılıp, ikinci ve üçüncü dönem nimfler görülmeye başladığı ve sürgünlerin %15 den fazlasında bulaşma görüldüğünde ilaçlama yapılır. Her sürgünde bir birey görüldüğü zaman o sürgün bulaşık kabul edilir.

Elma – Avrupa Kırmızıörümceği:
Mayıs ayı başından itibaren 100 yaprakta periyodik olarak yapılacak sayımlarda yaprak başına ortalama 8-10 adet canlı birey görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Domates, Biber, Hıyar, Patlıcan- İki Noktalı Kırmızıörümcek:
Hıyar ve patlıcanda yaprak başına ortalama 5 adet, domates ve biberde ise 3 adet canlı kırmızörümcek görüldüğünde ilaçlama yapılmalıdır.

Çilek- İki Noktalı Kırmızıörümcek:
Erken Dönem Uygulaması:Sorun olan çilek alanlarında, çiçek ve yeşil meyve döneminde (ilk olgun meyveler görülmeden önce) kırmızıörümcekler görüldüğünde tek ilaçlama yapılır. Erken dönem uygulaması meyvelerde kalıntı bırakmaması yönünden daha güvenlidir.
Mevsim İçi Uygulaması: Erken dönem uygulamasının yapılmadığı durumlarda, açıkta yetiştirilen çilekler mevsim başında (Mart sonu-Nisan başı) 3-5 gün aralıklarla kontrol edilir. Kırmızıörümcekler çilekte mevsim başında çevredeki bitkilerde görülür. Öncelikle bu bitkilerin kontrol edilmesi ve ilaçlanması yeterlidir. Populasyonun yaygınlık göstermesi durumunda tarlayı temsil edecek şekilde bitkilerin orta ve alt alt bölümlerinden en az 50 yaprakçık incelenir. Yaprakçık başına 15 ve üzerinde kırmızıörümcek tespit edilmesi halinde ilaçlamaya karar verilir. Meyve toplanmasından hemen sonra ilaçlama yapılır. Son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye dikkat edilerek hasat yapılmalıdır.

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Uygulama Dozu Son Uygulama ile Hasat
Arasındaki Süre
Süs Bitkileri Yaprak galerisineği (Liriomyza trifolii) 25 ml/100 L su -
Domates İki noktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urticae) 25 ml/da 3 gün
Pamuk İki noktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urticae) 50 ml/da 21 gün
Elma Avrupa kırmızıörümceği (Panonychus ulmi) 75 ml/100 L su 7 gün
Armut Armut psillidi (Cacopsylla pyri) 75 ml /100 L su -
Biber (Sera) Kırmızı örümcekler (Tetranychus spp.) 25 ml/100 L su 3 gün
Hıyar (Sera) Kırmızı örümcekler (Tetranychus spp.) 25 ml/100 L su 3 gün
Patlıcan (Sera) İki noktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urticae) 25 ml/100 L su 3 gün
Çilek İki noktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urticae) 25 ml/100 L su 3 gün