ACS COZEB M-45

  • STOK VAR

Kategori:Bitki Koruma
Ürün Grubu: Fungisit (Mantar İlacı)
Aktif Madde: %80 Mancozeb
Formülasyon: Islanabilir Toz (WP)

Elma Karalekesi:
1. ilaçlama: Çiçek gözleri kabardığında (dal sıracası bulunan yerlerde 3-5 gün önce),
2. ilaçlama: Pembe çiçek tomurcuğu döneminde (çiçekler ayrı ayrı görüldüğünde),
3. ilaçlama: Çiçek taç yaprakları %70-80 dökülünce,
4. ve diğer ilaçlamalar: İklim koşullarının hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlarda kullanılan ilaçların etki süreleri dikkate alınarak uygulanmalıdır.
Elma Memeli Pas:
1. ilaçlama: Çiçek tomurcukları patladıktan sonra (Kırmızı çiçek dönemi başlangıcında),
2. ilaçlama: Çiçek taç yaprakları tamamen dökülünce,
3. ilaçlama: 2. ilaçlamadan 15 gün sonra yapılmalıdır.
Bağ Ölükol: Yaz ilaçlaması;
1. ilaçlama: Sürgünler 2-3 cm olduğunda,
2. ilaçlama: Sürgünler 8-10 cm olduğunda,
3. ilaçlama: Sürgünler 25-30 cm’yi bulduğu devrede yapılmalıdır.
Bağ Mildiyö: İlk uygulamaya sürgünler 25-30 cm ulaşınca başlanmalıdır. İkinci ve sonraki ilaçlamalar 1. ilacın süresi ve hastalığın gelişme durumu, meteorolojik faktörler göz önüne alınarak 10-15 gün ara ile ilaçlama yapılır.
Soğan Mildiyö: Günlük ortalama sıcaklığın 16 0C’ye ulaşması ve orantılı nemin %80’i bulması ile mücadeleye başlanması gerekirse de çevrede ilk hastalık belirtilerinin saptanması ile ilaçlamalara başlanabilir.
Hıyar, Kornişon Kabakgillerde Mildiyö: İlaçlamalar bitkiler kol atmaya başladığında veya ilk mildiyö belirtisinin görülmesi ile ilaçlamaya başlanır ve hastalığın şiddetine göre 7-10 gün aralıklarla sürdürülür. İlaçlamaların bitkinin her tarafını özellikle de yaprak altlarını kaplayacak şekilde yapılması gerekmektedir.
Domates Mildiyö: İlaçlı mücadeleye çevredeki domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin altında beyaz kül gibi örtünün görülmesiyle veya hastalığın her yıl çıktığı yerlerde, hastalık için uygun koşullar görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın seyrine ve iklim koşullarına göre 10-12 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir.
Nohut Antraknozu:
Tohum ilaçlaması: Tohum ekiminin yapılacağı gün uygulanmalıdır.
Yeşil aksam ilaçlaması: İlaçlamaya günlük ortalama sıcaklığın 10 0C ve orantılı nemin en az %80 olması durumunda başlanması gerekirse de, pratik olarak yörede hastalığın ilk belirtilerinin görülmesi ile başlanmalıdır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlamaya devam edilir. Uygulamanın yapıldığı gün şiddetli yağış olmuşsa ilaçlama tekrarlanmalıdır.
Fasulye Antraknozu: Yörede ilk hastalık belirtilerinin görülmesiyle birlikte ilaçlamalara başlanır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlamaya devam edilir. Bitkinin tüm yeşil aksamının ilaçlanmasına özen gösterilmelidir.
Fasulye Pası: Çevrede fasulye bitkilerinin yapraklarında pas püstüllerinin görülmesinden itibaren ilaçlamaya başlanmalı ve hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlamaya devam edilmelidir. Kuru fasulyede kapsüllerin olgunlaşma döneminde hastalık görüldüğünde ekonomik ürün kayıplarına neden olmadığından ilaçlamaya gerek yoktur.
Domates, Patlıcan, Patates Erken Yaprak Yanıklığı: Gerek fidelikte gerekse tarlada ilaçlamaya ilk belirtiler görülür görülmez başlanmalıdır. İklim koşulları hastalık gelişimi için uygun olduğunda hastalığın seyrine ve iklim koşullarına göre 10-12 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir.
Sebze Fidelerinde Çökerten ve Kök Çürüklüğü: Ekim öncesi tohumlar 100 kg tohuma 200 g ilaç gelecek şekilde karıştırılarak ilaçlanır.
Kavun Karpuz Antraknoz:
Tohum ilaçlaması: Ekimden önce tohumlar 1 saat süre ile ıslatılıp 1 saat kurutulduktan sonra ilaçlama yapılır.
Yeşil aksam ilaçlaması: Günlük ortalama sıcaklığın 16 0C olması ve orantılı nemin en az %80 0C ulaşması ile mücadeleye başlanması gerekirse de; uygulamada en pratik yol, çevrede kavun, karpuz bitkilerinin yaprak ve saplarında ilk antraknoz lekelerinin tespiti ile ilaçlamaya başlanmalıdır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresine bağlı olarak ilaçlamaya devam edilmelidir.
Buğday Pas Hastalıkları: Sarı pas (Puccinia striiformis), kahverengi pas (P.recondita tritici), kara pas (P.graminis tritici) hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamalara başlanmalıdır. Pas etmenlerine karşı yeşil aksam ilaçlaması yapılır. Yaprakların ve sapın yüzeyi ilaçlı su ile kaplanacak şekilde ilaçlama yapılmalıdır. İklim koşulları ve hastalığın durumu dikkate alınarak gerektiğinde 21-28 gün aralıklarla ilaçlamalara devam edilir. Hasada bir ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmalıdır.
Şerbetçiotu Mildiyösü:İlkbaharda sürgünler ortalama 75-100 cm olduğunda ilaçlamaya başlanır. Çiçek dönemine kadar birer hafta ara ile tekrarlanır. Bu dönemde koza tutma dönemine kadar 10’ar gün aralıklarla devam edilir.
Yer Fıstığı Yaprak Lekesi: İlaçlamaya hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde 4-5 hafta sonra başlanır. Hasada kadar devam edilmelidir.
Yerfıstığında Kökboğazı Çürüklüğü: Tohum ilaçlamasıdır. İlacın tohum yüzeyinde tutunabilmesi için tohumlar önceden nemlendirilir.

Bitki Adı

Zararlı Organizma

Uygulama Dozu

Son İlaçlama ile Hasat Arası Süre

YERFISTIĞI

Yaprak lekesi (Cercospora arachidis)

200 g/100 L su

14 gün

YERFISTIĞI

Yerfıstığında kökboğazı çürüklüğü (Aspergillus niger)

500 g/100 kg tohum

---

KAVUN, KARPUZ

Kabakgillerde antraknoz (Colletotrichum orbiculare = Colletotrichum lagenarium)

200 g/100 L su

7 gün

FASULYE

Fasulye pası (Uromyces appendiculatus)

200 g/100 L su

28 gün

FASULYE

Fasulye antraknozu (Colletotrichum lindemuthianum)

200 g/100 L su

28 gün

ELMA

Memeli pas (Gymnosporangium spp.)

250 g/100 L su

21 gün

ELMA

Elma karalekesi (Venturia inaequalis)

250 g/100 L su

21 gün

ŞERBETÇİOTU

Şerbetciotu mildiyösü (Pseudoperonospora humuli)

150 g/100 L su

42 gün

NOHUT

Nohut antraknozu (Ascochyta rabiei)

200 g/100 L su, 200 g/100 kg tohuma

28 gün

DOMATES, PATLICAN, PATATES

Erken yaprak yanıklığı (Alternaria solani)

200 g/100 L su

14 gün

HIYAR

Kabakgillerde mildiyö (Pseudoperonospora cubensis)

200 g/100 L su

14 gün

SEBZE FİDELERİ

Sebze fidelerinde çökerten ve kök çürüklüğü (Pythium spp., Rhizoctonia spp., Fusarium spp., Alternaria spp., Sclerotinia spp., Phytophthora spp.)

200 g/100 kg tohuma

---

BAĞ

Bağ mildiyösü (Plasmopara viticola)

200 g/100 L su

21 gün

BAĞ

Bağda ölükol (Phomopsis viticola)

200 g/100 L su

21 gün

SOĞAN

Soğan mildiyösü (Peronospora destructor)

200 g/100 L su

28 gün

DOMATES

Mildiyö (Phytophthora infestans)

200 g/100 L su

14 gün

BUĞDAY

Pas (Puccinia spp.)

350 g/da

28 gün

BUĞDAY

Sarı pas (Puccinia striiformis)

350 g/da

28 gün

BUĞDAY

Kahverengi pas(Puccinia recondita tritici)

350 g/da

28 gün